Gösterilen: 1 ile 81 arası, toplam: 81 (1 Sayfa)


Sıfır atık kutuları, kovaları ve konteynerleri üretiminde ve satışında Türkiye genelinde belli bir müşteri kitlesine ulaşmış olan firmamız, her zamanki gibi müşterilerimizin memnuniyetini ön planda tutarak atık malzemesi üretiminde kaliteli ve her bütçeye uygun fiyatlı ürün üretimi ile yüzlerini güldürmeyi başarmaktan mutluluk duymaktadır.

Firmamız üzerinden uygun fiyat ile atık yönetiminde kullanmak üzere şu ürün modellerine ulaşabilirsiniz;
                     

I.        Metal atık kutuları

II.        Plastik atık kutuları

III.        Atık getirme merkezi

IV.        Ambalaj atık konteynerleri

V.        Depolama konteynerleri

VI.        Atık Panoları


Sıfır Atık Nedir?                  

 
Kısaca tanımlamak gerekirse sıfır atığın benimsenmesi ve uygulanması konusu son zamanların en çok tartışılan konularından biridir. Atık malzemelerin geri dönüşüm aracılığı ile değerlendirilmesi demektir. Atığa sebep olan etkenlerin gözden geçirilmesi ve israfın önüne geçirilmesini hedefleyen atık yönetim felsefesinin tanımıdır. Konuyu hedefleyen işletmeler, iç ekonomiye ve ülke ekonomisine büyük oranda fayda sağlamış olmaktadır.

Ülkemiz genelinde sınırlı kaynaklara sahip olmamıza rağmen, son zamanlar da hammadde ihtiyaçlarımız giderek artmaktadır. Doğal kaynaklarımızın bu ihtiyaçları karşılaması için verimli bir şekilde kullanılmasının önemi hem büyüktür hem de giderek artmaktadır. 

Geri dönüşüm projesi, kaynakların daha verimli ve israf edilmeden kullanılması, atık oluşum sebeplerinin tekrar kontrol edilerek atık oluşmadan engellenmesi veya minimum seviyeye indirilmesi, atığın meydana gelme durumunda ise ayrı toplanarak geri kazanılmasının sağlanmasını kapsayan çalışmalardır.

Avantajları   
                           
Sıfır atık kutusu fiyatları ve projesinin birçok avantajı vardır. Bunları başlıca şu şekilde sıralayabiliriz;

 

I.        İsrafın önüne geçilmesi sağlanır. 

II.        Gereksiz hammadde kullanımı engellenir ve maliyetleri azaltır.

III.        Ulusal ve uluslararası pazarlarda bu projeyi uygulayan kurumun, “Çevreci” sıfatına sahip olmasını sağlayarak saygınlığını artırır.

IV.        Bu konuyu bilinçli şekilde uygulayan bir kurumda çalışanların da bu bilince sahip olmasını ve duyarlı tüketici olmalarını sağlar.

V.            Çevresel riskleri azaltır, hayatın her aşamasında performans artışı ve yüksek performans sunar.Geri Dönüşüm Sistemi ve Konteyner Kurulumu Nasıldır? 


Atık oluşumunu engellemeyi amaçlayan kurum veya firmalar, el kitabı ya da projesi başvuru formunu nereden alacağına dair bilgi sahibi olmalıdır. Bu bilgiye ulaşmak için de yapılması gereken tek işlem; T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yayınladığı Geri Dönüşüm Sistemi Nasıl Kurulur? konulu açıklamasından yol haritası ve kurulacak sistem hakkında bilgi almaktır.


Bir işletmede atık konteynerleri yönetim şekli belirlenirken 7 aşamalı bir yol izlenir. Ve bu aşamalar şu şekildedir;


I.            Merkez noktalarının belirlenmesi

II.            Durumun tespit edilmesi

III.            Planlama

IV.            Oluşan gereksinimlerin belirlenmesi ve ihtiyaç tedarikği

V.            Bilinçlendirme ve sonrasında eğitim

VI.            Uygulamaya sokma ve sonuçların raporlanması Projenin kapsamındaki işletmelerin ve kurumların biriktirme ekipmanlarında ve bilgi içeren afişlerinde konteynerlerin gruplarına göre kullanılması gereken renk özelliklerini şu şekilde belirtmiştir:


  • Karton ve kâğıt atıkların için mavi renk
  • Plastik atıkları için sarı renk
  • Cam atıkları için yeşil renk
  • Geri dönüşüm imkânı olmayan atıklar için siyah renk
  • Metal atıkları için gri renk
  • Tehlikeli atıklar ve elektronik atıklar şeffaf renk
  • Organik atıkları kahverengi
  • Yemek artıkları beyaz renk
  • Ekmek artıkları mor renk